Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" (ХАІ)
Факультет радіоелектроніки, комп'ютерних систем і інфокомунікацій (РЕКСІ)

КАФЕДРА АЕРОКОСМІЧНИХ РАДІОЕЛЕКТРОННИХ СИСТЕМ (№501)

Про кафедру

Кафедра заснована в 1959 році і до 1968 року готувала фахівців з розробки і вдосконалення приймально-передавальних пристроїв. З грудня 1968 року кафедру очолив доктор технічних наук, професор, надалі лауреат Державної премії Фалькович Савелій Яремович - видатний вчений-викладач зі світовим ім'ям. Його зусиллями кафедра стала потужним науковим центром, в якому вирішували реальні задачі для широкого кола різних галузей промисловості і народного господарства СРСР, а також задачі аерокосмічного дистанційного зондування. Наші співробітники розробляли алгоритми обробки сигналів і впроваджували їх в реальні технічні рішення, які забезпечували виконання важливих задач на морі, землі і в космосі. В даний час ці фахівці - вчені зі світовим ім'ям - складають основу наукової школи, що продовжує дослідження з дистанційного зондування і впроваджує передові досягнення в навчальний процес. Навчання побудована таким чином, щоб навчити студентів проектувати радіотехнічні системи різного призначення. Проектувати (а не просто розуміти принцип роботи), тобто самостійно розробляти вимоги (технічне завдання), створювати найкращі алгоритми обробки сигналів, моделювати ці алгоритми на сучасних системах автоматизованого проектування (для скорочення витрат, пов'язаних з технічною реалізацією приладів), доводити алгоритми до виду, який може бути реалізований в реальних аналогових і цифрових пристроях, системах і комплексах. Все це дозволяє нам готувати фахівців-конструкторів, здатних очолювати радіотехнічні відділи великих науково-виробничих підприємств і керувати роботою інженерів з радіотехніки. Такий підхід дуже цінний, тому що наші випускники здатні створювати технічний вигляд перспективних радіосистем для вирішення широкого кола практичних задач.,

В даний час кафедра займає лідируючу позицію в Україні з підготовки конструкторів радіотехнічних систем. Наші викладачі не просто вчать студентів по книгам, вони написали ряд фундаментальних монографій. Наші випускники працюють в Мексиці, Швейцарії, Об'єднаних Арабських Еміратах, Росії тощо.

Гідно наші досягнення оцінені Китайською Народною Республікою. Ми щорічно (починаючи з 2007 року) готуємо цілі групи студентів з Китаю (рівень бакалавра). В даний час Китай звернувся до нас з проханням готувати магістрів і розширити навчання з ухилом на підготовку висококваліфікованих проектувальників радіотехнічних систем. З таким же запитом звернулися до нас представники Саудівської Аравії, які просять навчати їх фахівців (за окремим навчальним планом) проектуванню радіотехнічних систем.

Ми постійно займаємося інноваційними дослідженнями, які дозволяють сформувати вигляд перспективних радіотехнічних систем дистанційного зондування. Такі системи можуть коштувати десятки і сотні тисяч доларів, тому доведення наших алгоритмів до реального зразка забезпечуємо тільки не дорогі проекти (до 30 тисяч доларів). Розробки, які ми ведемо, проходять ретельний відбір на предмет обґрунтування актуальності для України і світової науки. Зокрема, в 2016-2018 рр. виконувались два науково-дослідних проэкти:

- «Нові принципи обробки сигналів власного радіотеплового випромінювання об'єктів різної фізичної природи і технологій їх реалізації» (цей проект №66 - один з 79, які були відібрані з більш ніж 400 робіт, визнаних важливими Міністерством освіти і науки України та який оцінювали на актуальність українські і європейські вчені. Посилання на документ https://kis.mon.gov.ua/info/nakaz_973_15-08-2016.pdf);

- «Розвиток теорії, методів і засобів високоточного дистанційного моніторингу середовищ надширокосмугові багатоканальними радіометричними системами» (посилання https://kis.mon.gov.ua/webform-all-guest-projects?views-date%5Bmin%5D=1&views-date%5Bmax%5D=49721&data_4=All&data_3=All&views-region=All&views-univgroup=All&views-univ=3117&views-sec=tid_139&data_2=)

Важливим є те, що при виконанні цих робіт залучаються (з нарахуванням заробітної плати) студенти кафедри 2-6 курсів, що дозволяє їм отримати неоціненний досвід роботи в колективі при розробці реальних проектів. Наш колектив (при відповідному фінансуванні) здатний розрахувати і реалізувати радіотехнічну систему для будь-яких потреб народно-господарського комплексу будь-якої країни.