Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" (ХАІ)
Факультет радіоелектроніки, комп'ютерних систем і інфокомунікацій (РЕКСІ)

КАФЕДРА АЕРОКОСМІЧНИХ РАДІОЕЛЕКТРОННИХ СИСТЕМ (№501)

День народження Миколи Єгоровича Жуковського

Саме сьогодні, 17 січня, виповнюється 172 роки від Дня народження Миколи Єгоровича Жуковського, якого називають «батьком сучасної авіації».

31 січня 1978 року Харківському авіаційному інститутуНаціональний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського «ХАІ» було присвоєне ім'я М. Є. Жуковського.

Микола Жуковський - великий вчений в галузі механіки, засновникник сучасної гідроаеродинаміки. З 1886 р. - професор Московського університету; з 1894 року - член-кореспондент Петербурзької академії наук.

Учений виконав ряд фундаментальних досліджень з різноманітних розділів механіки рідини і газу. Їм вперше виведені диференціальні рівняння гідравлічного удару в трубах з урахуванням пружності рідини і стінок труби, а також отримані їх рішення.

Микола Єгорович народився 17 січня 1847 року в селищі Орехово Владимирської губернії в родині інженера. Все своє життя Жуковський з найбільшим задоволенням проводив свою літню відпустку саме тут. У 90-і роки тут їм були проведені перші досліди з визначення підйомної сили крила і підготовлена ​​відома промова, в якій він висловив думку про те, що людина "полетить, спираючись не на силу своїх м'язів, а силу свого розуму". Навчаючись у гімназії, він виділявся як кращий учень з алгебри, геометрії і природничих наук.

У 1864 р. Жуковський закінчив гімназію і в тому ж році вступив на фізико-математичний факультет Московського університету, який закінчив в 1868 році за спеціальністю "Прикладна математика".

У 1870 р. став викладачем фізики у 2-й московській жіночій гімназії, а з 1872 р. - викладачем математики Московського технічного училища, де пропрацював до кінця життя.

З 1874 р. він стає доцентом кафедри аналітичної механіки. Жуковський з початку XX ст. приділяв цим питанням значну увагу. Разом з ним працювала велика група його учнів, які стали професіоналами за обраними напрямами авіаційної науки і техніки.

У 1902 р. під керівництвом Жуковського було споруджено одну з перших аеродинамічних труб.

У 1914 р. під його ж керівництвом був побудований перший в Європі аеродинамічний інститут.

У грудні 1918 р. урядовою постановою було засновано Центральний аерогідродинамічний інститут, керівником якого був призначений Жуковський.

У всіх галузях своєї багатогранної діяльності Жуковський прокладав нові шляхи, постійно вказуючи на необхідність поєднання геометричного та аналітичного методів дослідження явищ природи. При цьому характерною рисою наукової творчості Жуковського була практична спрямованість теоретичних досліджень.